Karolinum

Budova Karolina, jako historické sídlo Univerzity Karlovy, nese titul nejstarší univerzitní koleje ve střední Evropě. Ve 14.století ji založil Karel IV., od té doby funguje jako sídlo pražských profesorů, studentská kolej, rezidence rektora, akademických představitelů a úřadů, využívá se k reprezentačním a slavnostním účelům. Jedná se o široký komplex staveb patřící mezi významné národní architektonické památky. Karolinum je považováno za symbol českého vysokého školství.

Vzhledem ke své vytíženosti je takto významnou stavbu v centru Prahy zapotřebí vytápět každý den, po celý rok a udržovat stabilní teplotu kolem 22,5°C. Současně je zapotřebí dbát na přísné emisní limity pro památkovou zónu a historické centrum hlavního města. Svou nezanedbatelnou úlohu zde hrají plynové kondenzační kotle Hoval UltraGas 1700D, které jsou důležitou součástí tepelného hospodářství celého komplexu Karolina. Celý areál přitom tvoří 13 budov. Technologie Hoval plní i v tomto případě všechny požadavky na komfortní dodávky tepla při minimalizaci energetické náročnosti, včetně extrémně nízké produkce emisí CO a NOx.

Kotle Hoval jsou pro Karolinum dvojí úsporou

Rekonstrukce kotelny, která proběhla během léta r.2012 a obsahovala záměnu 5 parních kotlů ČKD Dukla za 2 nové kotle Hoval UltraGas, představuje pro univerzitu úsporu v provozních nákladech na vytápění 20%, ale překvapivě také značnou úsporu nákladů na elektrickou energii. A to i přes fakt, že technická náročnost na výuku každým rokem značně stoupá.

Ačkoliv je rekonstrukce a modernizace kotelny značným finančním zásahem pro jakoukoliv státní budovu, může být stejně jako v případě Národního divadla dobrým příkladem, jak lze dlouhodobě snižovat provozní náklady a šetřit tak nemalé částky na spotřebě plynu a elektřiny. Výměnou starých nehospodárných kotlů se také významně snižuje produkce škodlivin, čímž se logicky zmírňuje i celkový dopad na životní prostředí.

Prohlédněte si naše další reference
Zeptejte se odborníka Hoval na nejlepší řešení vaší investice