Národní divadlo

Národní divadlo v Praze prošlo kompletní obměnou. Od nového loga, až po významnou stavební rekonstrukci venkovních i vnitřních prostor. V rámci této změny udělalo Národní divadlo maximum pro to, aby jeho spotřeba energií byla co nejnižší, stejně tak jako dopad na životní prostředí. Projekt úspor energie zahrnující rekonstrukci tepelného hospodářství budovy byl zahájen v roce 2006. Změny v technologických systémech proběhly v rámci několika etap během let 2007 až 2010. Od té doby se divadlu podařilo uspořit významnou položku v nákladech na energie čítající sumu 10 mil Kč ročně. Tedy úspory činí více než 50% původních nákladů na energie.

Hlavním cílem projektu celkové rekonstrukce technického zařízení budov bylo dosahování co nejlepší úrovně vnitřního klimatu při zachování co nejvyšší efektivity při výrobě energie. Nově vybudovaný systém zahrnuje takové technologie vytápění, větrání a chlazení, které pro efektivní provoz vyžadují správné nastavení a moderní systémy měření a regulace.

Kotle Hoval pomáhají dosahovat cílů v úspoře energií

Jedním z takových systémů a hlavním zdrojem tepla Národního divadla je vytápěcí technologie Hoval, konkrétně dva moderní kondenzační kotle Hoval UltraGas 1400 D, doplněné o nová tepelná čerpadla. Původní tři kotle fungují pouze jako záložní zdroj nebo pro vykrytí potřeb v případě zimních provozních špiček. Kotle Hoval dosahují dlouhodobě velmi dobrého normovaného stupně využití paliva přes 108%, což je mimo jiné výsledkem konstrukce umožňující oddělení teplé a studené zpátečky včetně sofistikovaného hydraulického zapojení.

Plynová kotelna vyrábí přibližně 67% tepla z celkového potřebného objemu, zbývající část je pokryta tepelnými čerpadly.

Hoval & EPC

K financování využilo divadlo model EPC (Energy Performance Contracting). Investiční výdaje jsou spláceny z provozních úspor garantovaných dodavatelem řešení a to po dobu deseti let. Tento průkopnický projekt úsporných opatření Národního divadla získal ocenění na Mezinárodním odborném veletrhu Aqua-therm Praha 2008 a patří mezi opravdovou inspiraci. Kotle firmy Hoval napomáhají zvyšovat energetickou efektivnost jednoho z národních klenotů České republiky.

Pro více informací o použitých technologiích a aktuálních úsporách Národního divadla navštivte online prezentaci projektu - http://www.uspornedivadlo.cz

Prohlédněte si naše další reference
Zeptejte se odborníka Hoval na nejlepší řešení vaší investice