Kongresové centrum Praha

Kongresové centrumm

Kongresové centrum Praha, dříve Palác kultury, se nachází na Praze 4-Nuslích. Tato neofunkcionalistická budova bývá často označována pro svou polohu jako nejlepší na světě. Důvod je prostý – výhled na panoramata hlavního města jsou dechberoucí. Jedná se o největší kongresové centrum v ČR s kapacitou přes devět tisíc osob. Výstavba této budovy byla zahájena v roce 1976 a dokončena v roce 1981. Historickou zajímavostí může být fakt, že v prosinci 1989 se v kongresovém centru jednalo o složení první polistopadové vlády Československa. 

Investice do úsporných opatření

Kongresové centrum prošlo v roce 2000 rekonstrukcí, avšak technologická zařízení se zásadně nezměnila a většinou zůstala ta ze 70-tých let 20. století. Investice do nově zbudovaného technického zázemí budovy byla realizována dodatečně, v rámci projektu EPC, s úspěšným dokončením v roce 2017. Celkové náklady na realizaci úsporných opatření za vytápění, chlazení, vzduchotechniku, kogeneraci a osvětlení činily 126 milionů korun. Náklady na ni jsou spláceny garantovaných úspor energie, za období 12-ti měsíců: duben 2016 – březen 2017 se podařilo dosáhnout úspor 7 693 MWH zemního plynu a 4 888 MWh elektřiny, což představuje úsporu ve výši 21 miliónů korun! 

Zajímavostí je, že se přebudování systému uskutečnilo za plného provozu Kongresového centra, což představovalo značný oříšek, jelikož takto rozsáhlá akce byla velmi hlučná a bylo nutné dbát na to, aby nerušila představení a různé kulturní akce v sálech Kongresového centra.

Unikátní technické řešení využívající teplo z publika

V Kongresovém centru je využívaný unikátní systém rekuperace tepla, která výrazně snižuje spotřebu tepla a chladu. V tomto případě se jedná o velmi zajímavý koncept, který šetří náklady například i využitím tepla vytvořeného diváky v publiku. Odváděný vzduch předává ve výměníku část svého tepla nasávanému vzduchu, tím jej předehřívá a na dohřátí tak není třeba tolik nového tepla z kotelny. Teplo, které se využívá pro předhřev, je odebíráno z  přítomného obecenstva. Tento systém je podpořen ventilátory nasávajícími vzduch z ulice, ten je před vpuštěním do hlediště a na jeviště ohříván na teplotu v sále. Vydýchaný vzduch je samozřejmě odváděn pryč. Čidla umístěná v hledišti sledují kvalitu vzduchu a tím umožňují snadno sledovat a hlídat potřebné množství tepla, které je třeba do sálu dodat.

V rámci komplexního TZB řešení byly v kotelně instalovány dvě jednotky kondenzačních plynových kotlů UltraGas 2000D o celkovém výkonu 4MW.  Společně s poskytovatelem energetického opatření, společností Enesa a.s.se výrazně podpořila nejen provozní úspora nákladů, ale díky snadné údržbě zvolených zařízení i náklady na obsluhu a servis.

Prohlédněte si naše další reference

Najděte nejlepší řešení Vaší investice!